Kremacja

Przyjmując pod swój dach zwierzaka, staje się on dla nas kimś więcej – przyjacielem, członkiem rodziny. Przeżywamy z nim nasze radości i smutki, dobre i złe chwile. Stajemy się za niego w pełni odpowiedzialni, otaczając go bezwarunkową troską i miłością. Ta szczególna więź trwa do końca jego dni. Dlatego kiedy przychodzi czas rozstania, z naszą pomocą mogą Państwo zapewnić swojemu przyjacielowi godne pożegnanie.

Czas pożegnania

Relacje i szczególne więzi, jakie łączyły nas z naszym Pupilem, sprawiają, że jego odejście jest bardzo trudnym momentem. Szczególnie trudnym, gdy medycyna zawodzi i to my sami musimy zdecydować o zakończeniu jego cierpienia. Wtedy udajemy się do lekarza, który pamięta go od najmłodszych lat, dbał o jego zdrowie przez całe życie, dając właścicielom poczucie bezpieczeństwa. To właśnie lekarz weterynarii pomoże Państwu w podjęciu decyzji w tych szczególnych chwilach.

Podjęcie decyzji we właściwym momencie…

Kiedy powinienem pomyśleć o eutanazji?

Jest to niewątpliwie ostatnie pytanie jakie chcemy sobie zadać w trakcie choroby naszego pupila. Ale jest też najważniejszym na które trzeba sobie odpowiedzieć.

Decyzja o tym, kiedy najlepiej przeprowadzić eutanazję jest tak samo indywidualna jak indywidualny jesteś Ty i Twój przyjaciel. Nierzadko wiąże się to z odwagą i poświęceniem. Jednak nie musisz podejmować jej całkowicie sam. Zapytanie się członków rodziny lub też osoby, która miała bliską więź ze zwierzęciem może być dla Ciebie pomocna. Nie wahaj się również szukać wsparcia i wskazówek u zaufanego lekarza weterynarii lub specjalisty lekarza weterynarii, który ma większą wiedzę w danej dziedzinie medycyny i może pomóc Ci w wyborze najlepszego „momentu”.

Niektóre ważne pytania, na które warto sobie odpowiedzieć przed podjęciem decyzji:

 • Czy zwierzę nadal umie cieszyć się życiem?
 • Czy jest w stanie normalnie funkcjonować (jedzenie, chodzenie, oddawanie moczu i kału)?
 • Czy mocno cierpi?
 • Jakie są możliwości leczenia i czy po rehabilitacji Twój przyjaciel będzie żył w odpowiednim komforcie?

Pamiętaj, że nikt nie zna lepiej twojego zwierzęcia od Ciebie. Spędź z nim trochę czasu, spróbuj dowiedzieć się tego co chce Ci „powiedzieć”.

Wybór odpowiedniego miejsca

Gdy podejmiesz decyzję o eutanazji, kolejnym krokiem będzie umówienie spotkania w praktyce weterynaryjnej lub w miejscu, które zwierzę dobrze zna i w którym razem będziecie się czuli bezpiecznie.

Te ostatnie chwile bycia razem z ukochanym zwierzęciem, w domu, mieszkaniu lub w miejscu dla Was szczególnym może zmniejszyć cierpienie, które będzie nam i tak zawsze towarzyszyło w takiej chwili. Dając w tym momencie większy komfort i spokój Twojemu zwierzęciu, a Tobie możliwość skupienia uwagi na Nim.

Proces eutanazji

Lekarz weterynarii powinien zaproponować Tobie dwie możliwości: przebywanie ze zwierzęciem od początku do końca w gabinecie lub zdecydowanie się na pożegnanie z Nim, a następnie wyjście na ten czas z gabinetu.

Eutanazja powinna przebiegać w dwóch etapach:

 • Pierwszy etap to podanie środka uspokajającego i relaksującego, który łagodnie wprowadzi go w stan snu.
 • Drugim etapem jest podanie leku, który sprawi, że mięśnie się rozluźnią, a serce zwierzęcia zatrzymuje swoją pracę (lek ten powinien być podany dożylnie)

Ważne jest, aby proces ten przeprowadzić sprawnie i w sposób „komfortowy” dla zwierzęcia.

Pożegnanie

Większość z nas spędza czas ze swoimi pupilami przed eutanazją, dzięki czemu pamiętamy te najlepsze chwile nie myśląc o tym jedynym smutnym momencie. Niektórzy biorą kilka dni wolnego lub wolne popołudnie. Każdy jednak ma swój własny sposób na „powiedzenie do widzenia”.

Kremacja indywidualna w Animal Park®

Kremacja indywidualna polega na spopieleniu jednego zwierzęcia w przystosowanym do tego piecu, w komorze kremacyjnej. Proces ten trwa, w zależności od wielkości zwierzęcia, od jednej do czterech godzin. Całość prochów powstałych wskutek procesu jest precyzyjnie zebrana i umieszczona w urnie wybranej przez właściciela. Podczas procesu kremacji indywidualnej spopielane jest tylko i wyłącznie ciało zwierzęcia, bez prywatnych rzeczy właściciela (takich jak kocyki, zabawki, obroże itp.). Nie ponosimy odpowiedzialności za rzeczy pozostawione w lecznicach weterynaryjnych – jeśli do nas trafiają przekazywane są do schroniska dla bezdomnych zwierząt i nie podlegają zwrotowi.

Każdy właściciel zwierzęcia może uczestniczyć w ostatnim pożegnaniu swojego przyjaciela. Po zakończeniu kremacji wydajemy właścicielowi prochy w urnie wraz certyfikatem Animal Park®, na którym znajduje się data wykonania kremacji oraz czytelny podpis osoby odpowiedzialnej za prawidłowy przebieg całego procesu.

W przypadku, jeśli nie mogą lub nie chcą Państwo uczestniczyć w procesie kremacji, na życzenie właściciela możemy przygotować krótkie nagranie z momentu jej rozpoczęcia.

Cennik

Cena kremacji indywidualnej jest zróżnicowana i zależy od wielkości zwierzęcia:

ZwierzętaWagaCena
Małe<10 kg690 zł
Średnie10 kg- 25 kg790 zł
Duże25 kg - 40 kg890 zł
Bardzo duże40 kg - 60 kg990 zł
Olbrzymie60 kg >1090 zł
Usługa kremacji poza godzinami pracy krematorium i w dni świąteczne, jest płatna dodatkowo 200zł.

Oferujemy rabat 30% od ceny kremacji obowiązujący dla:

 • właścicieli, którzy są lekarzami weterynarii, technikami oraz osób z personelu pracującego w praktyce weterynaryjnej,
 • właścicieli psów, które służyły w policji, wojsku, straży granicznej oraz innych służbach utrzymujących porządek publiczny za okazaniem stosownych dokumentów.

Zapewniamy bezpłatny transport na terenie następujących województw:

 • dolnośląskiego,
 • lubelskiego,
 • łódzkiego,
 • mazowieckiego,
 • małopolskiego,
 • opolskiego,
 • podkarpackiego,
 • śląskiego,
 • świętokrzyskiego.

Opłata za transport poza wymienionymi województwami ustalana jest indywidualnie.

Przechowywanie zwierzęcia w chłodni

W przypadku kremacji indywidualnej nie pobieramy dodatkowej opłaty za przechowanie zwłok w chłodni.

Identyfikacja zwłok – nasza odpowiedzialność, spokój właściciela.

Dane identyfikacyjne towarzyszą naszym przyjaciołom od momentu odebrania ich ze wskazanego miejsca, aż do wydania urny z prochami właścicielowi. Chcemy, aby tego rodzaju usługa niosła ze sobą spokój i pełne zaufanie, dlatego dokładamy wszelkich starań, aby była zrealizowana na najwyższym poziomie.

W Animal Park® zwłoki przyjaciela, umieszczane są w chłodni oraz rejestrowane przez osobę, która brała udział w ich transporcie. Na prośbę właściciela, osoba ta informuje go o każdym etapie naszych działań.